Хоће ли Бразил постати суперсила?
Бразил је сила у развоју Јужне Америке. То је највећа и најнасељенија држава на континенту; и има користи од повољног географског положаја, важних природних ресурса и растуће привреде. Као таква, она преузима активнију међународну улогу како у региону тако и шире. Ипак, мора се суочити и са значајним изазовима; посебно корупција, криминал, неједнакост и друго; све то може поткопати њен успон као велике силе.
Географија и успон Бразила
Као и свака друга земља, геополитика Бразила се може посматрати као комбинација три фактора: димензија, конфигурације и положаја.
Бразил покрива укупну површину од око 8.515.000 квадратних километара, што га чини 5. земљом у свету по величини. Ово ставља Бразил у повољан положај да доминира континентом, јер може релативно лако приступити било ком региону. Слично томе, његова 7.500 километара дуга обала на Атлантском океану омогућава Бразилу да лако пројектује своју моћ у иностранству и да се укључи у уносну поморску трговину.
У погледу конфигурације, територија Бразила може се грубо поделити на два дела. Северозапад је усредсређен на слив реке Амазон и њене огромне прашуме, највеће на свету и право благо у смислу биодиверзитета. Југоисток чине гребени и планински ланци које прелази река Парана. Заправо, водотоци су важна карактеристика у географији Бразила: земља има сложен хидрографски систем који доноси значајне користи производњи електричне енергије и пољопривреди, чему такође погодује топла клима у Бразилу. Већина од 208 милиона грађана Бразила, од којих су већина млади, живи у градовима дуж обале. Ово је резултирало огромном метрополом у којој се економски просперитет сусреће са претрпаним сламовима.
Али позиција је најважнија карактеристика Бразила. Граничи се са десет нација, што значи са свим земљама Јужне Америке осим Еквадора и Чилеа. Ниједан од његових суседа не представља стварну претњу, и то не само зато што су односи генерално добри: Бразил је једноставно моћнији од било ког од њих. Чак ни Аргентина, друга најутицајнија држава на континенту, не може озбиљно да оспори превласт Бразила због горе геополитичке и економске ситуације. Друге државе нису стварна ствар за забринутост; ипак, они су важни за геополитичке амбиције Бразила. Бразил жели да прошири свој утицај на запад како би повезао Атлантик и Тихи океан како би откључао своје унутрашње територије, постао центар трговине од обале до обале и повећао свој регионални утицај. Да би се постигао овај циљ,Бразил треба да задржи област УРАПАБОЛ у својој сфери утицаја. Ова зона је добила име по три државе које је чине: Уругвају, Парагвају и Боливији. Они се виде као геополитички стожер Јужне Америке, што значи да сила која их контролише може проширити свој утицај на цео континент и добити доминантну позицију. Штавише, државе УРАПАБОЛ су такође виђене као корисна тампон зона против страних претњи и Аргентине посебно; иако је данас вероватноћа рата заиста мала. Из ових разлога, Бразил је пажљив да задржи солидно политичко, економско и демографско присуство у ове три земље. Али Бразил се такође налази дуж обала Атлантика, што значи да лако може доћи до великих америчких и европских тржишта на северу;као и Африка са својим природним ресурсима и многим брзорастућим економијама. Дакле, Бразил такође жели да постане поморска сила како би подстакла своју економију и развила своју морнарицу како би пројектовала своју моћ у иностранству.
Економски и војни изгледи Бразила
Осим географије, Бразил има и природне ресурсе, значајан економски потенцијал и важна војна средства.
Бразил је свакако водећа привреда Јужне Америке, али њени изгледи су различити. Ове године се предвиђа да ће њен БДП достићи 1,9 хиљада милијарди долара, што иде на 3,5 хиљада у смислу паритета куповне моћи. Очекивана стопа раста је 2,4% у текућим ценама. Бразил је био на 9 -ог места на листи највећих светских економија у 2018., а она се очекује да достигне 5 -огпозицију до 2050. Његов БДП по глави становника ће износити око 16,7 хиљада долара у 2019, што је релативно ниска цифра која се комбинује са неједнаком расподелом богатства. Након година високе инфлације, чини се да се раст цена стабилизовао на око 3,5%. Дуг централне владе је у порасту и износи скоро 79% БДП-а у 2017. Уз благи буџетски дефицит од око 1%, овај тренд може постати дугорочно проблематичан. Незапосленост данас погађа 10,7% становништва, а 4% Бразилаца је живело испод границе сиромаштва 2016. Трговински биланс је годинама у сталном суфициту, одржаван пољопривредом и извозом производње. У ствари, Бразил је прави агрономски гигант и његова индустрија се такође развија у многим секторима. Поред тога, има значајне резерве угљоводоника и минерала,и водећи је произвођач биогаса. Међутим, ово има негативне последице по животну средину: велики делови амазонске прашуме су посечени да би се узгајали усеви потребни за производњу биогаса; а такође и из других разлога као што је производња дрвета. Бразил има нуклеарне реакторе за производњу енергије и инфраструктура се унапређује, али још много посла остаје да се уради.
Овај преглед показује да је Бразил заиста земља у успону, али као и друге економије у сличним условима и даље има значајне изазове са којима се мора носити. Корупција, сиромаштво и неједнакост настављају да утичу на њену економију. Ово има важне реперкусије на политички живот земље, пошто су сличне ствари узрок друштвених немира и високе стопе криминала. У ствари, Жаир Болсонаро је изабран за председника углавном због обећања да ће се борити против корупције, реформисати економију и сузбити криминал.
Бразил је главна сила у Јужној Америци иу војном смислу. Редовно троши више од 1,32% свог БДП-а на одбрану, а поседује велике и добро опремљене оружане снаге које остају политички утицајне. Војска укључује, између осталих, специјализоване јединице за ратовање у џунгли и огроман парк возила. Такође одржава Стратешке снаге за брзо деловање, спремне да буду распоређене било где у земљи у кратком року. Последњих година, због бољих односа са Аргентином и у складу са својом стратегијом да прошири своју моћ на запад, преселио је многе јединице у области Амазона. Ваздухопловство управља ловцима, теретним и авионима за упозорење и контролу. Али морнарица је најистакнутија компонента бразилске војске, јер је моћно средство за пројекцију моћи. Данас укључује дизел-електричне подморнице,десантни бродови и носач хеликоптера плус поморска авијација и маринци; а такође планира да распореди нападну подморницу на нуклеарни погон до 2025. Коначно, Бразил такође поседује значајну одбрамбену индустрију и спроводи сопствени свемирски програм.
Спољни односи Бразила
Спољна политика Бразила је у великој мери заснована на мултилатерализму. Одржава прилично добре односе са својим суседима и члан је главних регионалних тела попут Организације америчких држава, Уније јужноамеричких нација и Јужног заједничког тржишта; где игра важну улогу у промовисању интеграције. Пружа економску помоћ земљама у развоју, посебно афричким; али ово је такође мотивисано економским интересима, попут приступа ресурсима и отварања нових тржишта за бразилске фирме. Такође учествује у мисијама УН и промовише проширење Савета безбедности УН. Штавише, члан је неформалне групе БРИКС заједно са Русијом, Индијом, Кином и Јужном Африком; и наставља да сарађује са свима њима, одржавајући добре везе са САД и европским земљама.
Сада када је Болсонаро председник, односи између САД и Бразила ће добити подстицај: Болсонаро је отворено проамерички и дели много сличних ставова са Трампом: противе се имиграцији, блиски су хришћанским и конзервативним групама, обећавају да ће сузбити криминал и борити се против тероризма , они су наклоњени смртној казни, подржавају права власника оружја, њихова економска политика се фокусира на приватизацију и дерегулацију код куће, док истовремено штите своју индустрију од стране конкуренције увођењем царина, критикују ауторитарне режиме и веома су пријатељски расположени према Израелу и другим про -Америчке државе попут Јапана или Јужне Кореје, и непријатељски су према страном (а посебно кинеском) економском продору у своје земље. Пошто је Бразил главна сила у Јужној Америци и једина способна да се супротстави превласти САД у одређеној мери,Болсонаров избор је поклон за Америку: он практично осигурава да ће Бразил остати пријатељски и да ће се супротставити ривалским силама попут Кине и Русије. Обојица заиста проширују своје присуство у Јужној Америци како би приступили ресурсима и одузели подручје од америчког утицаја, али сада постоји опасност да њихови напори буду осујећени. Ипак, Кина остаје централни економски партнер Бразила, а заједно са Русијом наставиће да шири своје присуство у Јужној Америци. Бразил ће, са своје стране, задржати свој мултилатерални приступ да диверзификује своја партнерства, максимизира своје предности и повећа свој глобални утицај.Обојица заиста проширују своје присуство у Јужној Америци како би приступили ресурсима и одузели подручје од америчког утицаја, али сада постоји опасност да њихови напори буду осујећени. Ипак, Кина остаје централни економски партнер Бразила, а заједно са Русијом наставиће да шири своје присуство у Јужној Америци. Бразил ће, са своје стране, задржати свој мултилатерални приступ да диверзификује своја партнерства, максимизира своје предности и повећа свој глобални утицај.Обојица заиста проширују своје присуство у Јужној Америци како би приступили ресурсима и одузели подручје од америчког утицаја, али сада постоји опасност да њихови напори буду осујећени. Ипак, Кина остаје централни економски партнер Бразила, а заједно са Русијом наставиће да шири своје присуство у Јужној Америци. Бразил ће, са своје стране, задржати свој мултилатерални приступ да диверзификује своја партнерства, максимизира своје предности и повећа свој глобални утицај.максимизирати своје предности и повећати свој глобални утицај.максимизирати своје предности и повећати свој глобални утицај.